19 ژوئن

قسمت هفتم: نقش یک طراح کسب‌و‌کار در پروژه چیست؟

طراحان کسب‌و‌کار به عنوان بخشی یکپارچه با تیم طراحی و یا تیم محصول کار می‌کنند. همانطور که در قسمت قبل توضیح داده شد، طراحان کسب‌و‌کار با پرسیدن سوالات مختلف و طراحی قسمت مربوط به چارچوب کسب و کار پروژه، بر روی پروژه متمرکز می شوند.

نقش یک طراح کسب‌و‌کار را می توان اینطور بیان کرد:

۱- بیان‌کردن، هدایت و/یا آگاه‌سازی مربوط به فرآیند طراحی از طریق لنز تجاری (business lensّ). هدف از این کار این است که اطمینان کافی برای حل مشکلات کسب‌و‌کار به صورت موثر ایجاد شود.

۲- ترجمه‌ی راه‌حل‌های برآمده از طراحی بر روی عناصر ارزش کسب و کار و تاثیر آن با زبانی که ذی‌نفعان با آن آشنا هستند. هدف این نقش آن است که طراحان کسب و کار راهکار تجاری سازی شده ارائه دهند.

۳- استفاده از روش‌های انسان‌محور برای تقویت مولفه‌های مالی و تجاری کسب و کار برای خلق خدمات و محصول‌هایی که قابل دوام هستند.

 

در قدم اول، طراحان کسب‌و‌کار باید چشم‌انداز کسب‌و‌کار را برای طراحی پروژه‌ها ترسیم کنند (یا در صورت موجود بودن، در دسترس قرار دهند). در حالی که طراحان دیگر بر روی مسیر حرکت کاربر (مشتری)، تجربه کاربری، زیبایی‌شناسی و ویژگی‌های خودکار کار می‌کنند، طراحان کسب‌و‌کار در حال انجام پروژه‌ای هستند تا پروژه را از تمامی زوایا به صورت استراتژیک شکل دهند.

به عنوان مثال، اگر یک تیم طراحی در حال بهبود محصول برای مشتری هستند، یک طراح کسب‌و‌کار باید استراتژی مربوط به بازار و مشتریان، وضعیت صنعت، بزرگ‌ترین محرک‌های هزینه (cost-drivers)، و استراتژی رقبا را درک کند. بنابراین اگر با یک هتل زنجیره‌ای ارزان قیمت کار می‌کنید، می‌توانید با تیم خود درباره محرک‌های هزینه (مکان، کارکنان، اندازه اتاق، امکانات و غیره) صحبت کنید. در این تحقیق، ممکن است متوجه شوید که مشتریان بالقوه شما به اندازه اتاق اهمیت نمی‌دهند ولی کیفیت تشک برایشان بسیار مهم است. این یک خبر بسیار مهم است زیرا می‌دانید که هزینه‌ی اندازه اتاق بیشتر از سرمایه‌گذاری بر روی تشک‌های بهتر است.

ثانیاً، طراحان کسب‌و‌کارهمانند پل ارتباطی بین روند طراحی سنتی (اجزای داخلی، طرح محصول، طراحی برند و غیره) و ذینفعان و یا مشتریان تجاری عمل می‌کنند.

برای ساختن این پل، معمولا با یک دلیل تجاری از مدل تصمیم و طراحی خود حمایت می‌کنیم. برای مثال، هنگامی که سعی کردیم برای سرمایه‌گذاری بر روی یک ویژگی خاص محصول استدلال کنیم، به سراغ بررسی رقبا رفتیم و توضیح دادیم که چرا دیگران برای همگام‌شدن با ما تلاش می‌کنند (یعنی کپی‌برداری از ما) و این به ما یک مزیت رقابتی پایدار می‌دهد.

سرانجام، طراحان کسب‌و‌کار نیز به عنوان خروجی، طرح کسب‌و‌کار را ارائه می‌دهند. این ممکن است یک استراتژی کسب‌و‌کار جدید، یک مدل، فرایند، قیمت‌گذاری، برنامه ورود به بازار جدید و غیره باشد. این ملموس‌ترین قسمت کار طراحان کسب و کار است.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.